Jaki produkt użyć

Jeżeli malujemy sufit pierwszy raz należy prawidłowo zagruntować powierzchnie produktem Tikkurila Optiva Primer.

Jeżeli sufit ma być w kolorze innym niż biały – wówczas rekomendujemy farbę  Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt [3]. Super Matt [3].

Jeżeli sufit ma być w kolorze białym, proponujemy zastosować następujące farby:  Tikkurila Anti-Reflex White [2] (dzięki unikatowej kompozycji związków tytanu oraz wypełniaczy funkcyjnych, farba niweluje refleksy świetlne wywołujące wrażenie nierówności podłoża), Tikkurila Super White (chłodna biel), Beckers Designer White.

Przed malowaniem

Zanim rozpoczniesz malowanie sufitów, zawsze przed zastosowaniem produktu, należy przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu.

Zabezpieczyć powierzchnie niemalowane przed zachlapaniem; niektóre farby mogą trwale uszkodzić elementy nieprzeznaczone do malowania.

Sprawdzić, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń.  Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do podłoża.  Sufit przed malowaniem należy odkurzyć, oczyścić, w razie potrzeby, uzupełnić ubytki i zagruntować.

Gruntowanie powierzchni przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.  Ponadto, prawidłowo zagruntowane podłoże  o wiele lepiej „przyjmuje” farbę, co w efekcie gwarantuje długotrwały, ładny wygląd pomalowanej powierzchni.

Kolor farby podkładowej powinien być zbliżony, pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej.  Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie, już podczas malowania farbą gruntującą, koloru na ścianie.  Zmniejszamy również w ten sposób krotność malowania.  Malujemy ekonomicznie.

Podczas malowania

Przed rozpoczęciem prac produkt należy dokładnie wymieszać.

Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 – 25 °C.    

Wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%. 

Malowanie sufitów szczególnie tych o dużej powierzchni wykonujemy w następujący sposób:

 Farbę na malowany fragment nakładamy w różnych kierunkach zaczynając od środka malowanego odcinka, a następnie wyciągamy całość prowadząc wałek zawsze w tym samym kierunku np. z lewej do prawej, w celu uzyskania jednolitej faktury. Docisk wałka do malowanej powierzchni w pierwszym etapie jest większy z uwagi na chęć uzyskania dobrego krycia, w drugim słabszy ponieważ w ten sposób łatwiej jest uzyskać wspomnianą jednolitość.

 Poszczególne fragmenty malowanego sufitu łączymy metodą „mokro na mokro”. 

 W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka.

Malujemy wzdłuż krótszego boku.

Sufity, których długość krótszego boku wykracza poza 4-5 m warto malować w zespole (min. dwuosobowym wykorzystując zasady pracy równomiernej).

Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie sufitów za pomocą farb wodorozcieńczalnych może być trudnością, bowiem mogą one zbyt szybko wysychać; w konsekwencji może wystąpić efekt smużenia.

Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).

Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.

Jeśli malowanie ma być kontynuowane następnego dnia należy  wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.

Po malowaniu

Bezpośrednio po malowaniu sufitu należy usunąć maskującą taśmę malarską.

Należy zapewnić odpowiednią wentylację i wietrzyć pomieszczenie do zaniku zapachu. 

Farba powinna dobrze wyschnąć. Wyschnięcie tylko warstwy zewnętrznej farby nie wystarczy. W zależności od produktu i grubości powłoki schnięcie (pełne utwardzenie powłoki) może trwać od kilku dni nawet do czterech tygodni. 

Jeżeli pozostanie niewielka ilość farby, puszkę trzeba dokładnie zamknąć i odwrócić ją do góry dnem, aby ją uszczelnić. Otwarty lub barwiony produkt nie może być długo przechowywany.

Płynnych pozostałości nie wylewać do kanalizacji. Należy je przekazać firmom specjalistycznym, posiadającym stosowne zezwolenie w celu utylizacji.  Puste opakowania należy oddać do odzysku. Informacje o firmach zajmujących się utylizacją opakowań w danym regionie można znaleźć w lokalnym Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy. Z reguły w każdym mieście działa kilka takich punktów odpowiedzialnych za zbiórkę materiałów przeznaczonych do utylizacji.

Powodzenia! 

Malowanie ścian

Pokój dziecka

Uwaga!

Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera

Developer tools

ReD Responsive Framework version