Przed rozpoczęciem prac produkt należy dokładnie wymieszać.
Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 – 25 °C.
Wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%.
Malowanie sufitów szczególnie tych o dużej powierzchni wykonujemy w następujący sposób:
Farbę na malowany fragment nakładamy w różnych kierunkach zaczynając od środka malowanego odcinka, a następnie wyciągamy całość prowadząc wałek zawsze w tym samym kierunku np. z lewej do prawej, w celu uzyskania jednolitej faktury. Docisk wałka do malowanej powierzchni w pierwszym etapie jest większy z uwagi na chęć uzyskania dobrego krycia, w drugim słabszy ponieważ w ten sposób łatwiej jest uzyskać wspomnianą jednolitość.
Poszczególne fragmenty malowanego sufitu łączymy metodą „mokro na mokro”.
W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka.
Malujemy wzdłuż krótszego boku.
Sufity, których długość krótszego boku wykracza poza 4-5 m warto malować w zespole (min. dwuosobowym wykorzystując zasady pracy równomiernej).
Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie sufitów za pomocą farb wodorozcieńczalnych może być trudnością, bowiem mogą one zbyt szybko wysychać; w konsekwencji może wystąpić efekt smużenia.
Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).
Zbyt wysoka wilgotność może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku.
Jeśli malowanie ma być kontynuowane następnego dnia należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.